en-Srpnový pobyt pro 12 rodin dětí s PAS raného věku

18/11/2020

Na sklonku letních prázdnin, od neděle 23. do středy 26. srpna 2020 proběhl další pobyt pro rodiny dětí s autismem. Šlo o náhradní termín za zrušený (vládní opatření ke Covid-19) březnový pobyt. Zúčastnilo se jej 12 rodin zapojených do projektu "Ověření účinnosti Rané intervence O.T.A. u dětí s pozitivním nálezem v testu M-CHAT/R".

Po společné snídani absolvovaly děti v doprovodu rodičů ranní program - nácvik pracovního chování pro rozvoj nejrůznějších dovedností, nácvik hry, výtvarné aktivity a strukturované cvičení. Po těchto aktivitách se děti v doprovodu svých asistentů vydaly na procházku krásnou přírodou Orlických hor, zatímco rodiče měli prostor pro společné sdílení na terapeutické skupině. Té se zúčastnila také kolegyně z MPSV, která se přijela podívat na práci s dětmi s PAS a jejich rodinami.

Na tomto pobytu bylo velmi mnoho rodičů, kteří v sobě nalezly odvahu k pravdivému přístupu k sobě i svým dětem. Sešlo se zde několik dětí, které odmítaly jíst nebo měly s jídlem velké problémy. Jejich rodiče se během pobytu rozhodli s novými postupy k nácviku jídla začít. Klobouk dolů před touto odvahou. Již měsíc po pobytu ale rodiče hlásí úspěchy, které si nedokázali dříve ani představit.

Po obědě a poledním klidu, kdy byla zvláštní pozornost věnována sourozencům v rámci sourozenecké skupinky, šly děti opět ven a rodiče měli další společné sezení.

Večer byl prostor nejen pro zajímavé přednášky pro rodiče, m.j. své zkušenosti s ranou intervencí a úspěchy s rodiči sdílela 1 maminka z projektu a byla pro mnohé velkou inspirací. Také večerní neformální popovídání a navazování nových přátelství bylo pro rodiny přínosné.