en-Seminář ÚNIK Z PASti  - zkušenosti 3 rodin s ranou intervencí O.T.A. Svědectví 8-mi leté dívky, které se podařilo z této PASti uniknout

18/04/2019

V pátek 12. 4. 2019 v čase 13-18 h proběhl seminář pro rodiče malých dětí s pozitivním záchytem M-CHAT/R nebo ADOS. Svou cestu ke zdravému vývoji s dítětem s PAS, započatou v batolecím věku, vedenou terapeutem O.T.A., představili 3 rodiče dětí, které již nadále klinický obraz PAS nejen nesplňují, ale mají kamarády, rozumí emocím, nemají odchylky v žádné ze sledovaných oblastí, jsou žáky třídy bez potřeby asistenta, kolektivu vrstevníků, o jejich původním handicapu učitelé dnes ani nevědí, nepotřebují nadále žádná podpůrná opatření a žijí "obyčejný" život.,

Seminář zahájil stručný přehled teoretického rámce rané intervence O.T.A., Svou cestu s autismem a zkušenosti s intervencí O.T.A. představil otec 12-ti letého chlapce s dětským autismem a 8-mi leté dívky, která prošla v batolecím věku ranou intervencí O.T.A. s 11-ti návštěvami terapeuta v rodině. Po přestávce se posluchačům představila sama dívka, které se podařilo díky rodičům vývoj autistického chování zastavit a naučit se uvažovat a rozumět světu jako každý jiný. Promluvila ve svém krátkém příspěvku o škole, své kamaráce o bratrovi, o svých hrách, kroužcích, zahrála písničku, Všichni se jí mohli ptát a přesvědčit se na vlastní oči, že těžká práce, kterou popisovali všichni 3 rodiče ve svých příspěvcích, se vyplatí.

Dále byla přestavena dívka, které je nyní 4,5 roku. Cesta k úspěchu, navíc při narození mladšího bratra, byla velmi trnitá, ale kterou rodiče nevzdali a posledních 1,5 roku se ze svého dítěte už jen radují. Při popisování této náročné práce bylo mnoho účastníků velmi dojato.

V dalším příspěvku představila maminka průběh práce své rodiny, pochyby okolí, spolupráci školky, peripetie se sluchem i ne zrovna skvělý přístup zdravotních sester při operacích syna a dalších problémů a překážek, které se stavěly do cesty, ale které rodinu nepoložily. Představila úspěchy syna, který začal pracovat pod terapií O.T.A. až ve svých 36 měsících, dnes je mu 5 let, mluví již srozumitelně a v jednoduchých větách, je zvídavý, hraje si a jeho vývoj pokračuje rychle vpřed bez nutného dalšího učení ze strany rodičů. Maminka dnes lituje jen času, který nemohla věnovat naplno staršímu synovi, ale nyní žijí jako rodina a užívají si dovolených a společně stráveného času, Chlapec má ve školce kamarády, hraje si s bratrem a dobře komunikuje. Všem vřele doporučila (stejně jako tatínek v prvním příspěvku) pobyt rodin s C)T)A).